Sunta Nedir? 7 Maddede Sunta Malzemesi

Sunta Nedir? 7 Maddede Sunta Malzemesi

Sunta Nedir? 7 Maddede Sunta Malzemesi

sunta-nedir

Sunta nedir?

Yonga levha olarak da bilinen sunta, talaş gibi atık malzemelerden yapılmış bir levhadır. Ağaç talaşları belirli bir kimyasal yapıştırıcı ile birleştirilir ve daha sonra sıkıştırılarak bir levha, yani yonga levha oluşturulur. Suntanın bir başka tanımı da düşük yoğunluklu lif levha anlamına gelen LDF’dir (düşük yoğunluklu lif levha). Ahşaba alternatif olarak üretildiği için ahşap kadar dayanıklı olmadığından zamanla deforme olmaz ve maliyeti ahşaba göre çok daha düşüktür.

Peki Neden Sunta Mobilya Üretiminde Akla Gelen İlk Malzemedir?

Ahşap endüstrisinde kullanılan ana malzeme suntadır. Genellikle meşe, çam, huş ağacı, söğüt ve kavak gibi atık, kırıntı ve kırık ağaçlardan yapılır. Yonga levha inşaat ve mobilya malzemesi olarak büyük ilgi görmüştür. Mobilya alanında birçok kullanım alanı bulunmaktadır.
Kullanılan parçalar önce küçük parçalara bölünür, daha sonra önceden belirlenen şekillerde kütle haline getirilir. Daha sonra kütle preslenir ve yüksek sıcaklıklarda kurutulur. Bu işlem, küçük ahşap parçacıklarını birleştirerek mobilyalarda kullanılabilecek sert ve dayanıklı bir malzeme olan yonga levhayı oluşturur. Sunta yoğunluğu kullanım amacına bağlı olarak değişecektir. Örneğin mobilya yapımında kullanılan yonga levhalar daha yoğun ve daha sağlam bir yapıya sahip olma eğilimindedir. Çünkü bu malzemelerden yapılan mobilyaların dayanıklı ve uzun ömürlü olması gerekir. Öte yandan inşaat sektöründe kullanılan yonga levhalar daha az yoğun ve hafif olduğundan taşıma ve montaj kolaylığı açısından daha düşük yoğunluğa sahip olması tercih edilmektedir.

Mobilya üretiminde yonga levha (sunta) kullanımı neden tercih ediliyor?

İşte 7 önemli özellik

1) Ucuz fiyat

Sunta yapı malzemeleri masif ahşaptan daha ucuzdur. Bu nedenle mobilya üretiminde malzeme maliyetlerini düşürmek isteyen üreticiler tarafından tercih edilmektedir. Geniş uygulama yelpazesine sahip seçeneklerden biridir.

2) İşleme kolaylığı

Yonga levha ahşap gibi doğal bir görünüme sahip olmasına rağmen işlenmesi ve şekillendirilmesi ahşaptan daha kolaydır. Bu nedenle mobilya imalatında yonga levhanın kullanılması daha karmaşık tasarımlara olanak sağlar. 

3) Dayanıklılık sağlar

Yonga levha yüksek sıcaklıkta sıkıştırılarak üretildiğinden masif ahşaba göre daha dayanıklı bir malzemedir. Mobilyaların ömrünü uzatmak ve dayanıklılığını arttırmak amacıyla yonga levha kullanımı yaygınlaşmıştır.

4) Boyanabilir

Sunta levha yüzeyi boyanabilir. Bu özelliği sayesinde mobilya üretiminde yonga levha kullanılarak istenilen renk ve görünüm elde edilebilmektedir.

5) Çevrenin korunması

Yonga levha ürünleri geri dönüştürülmüş ahşaptan yapıldıkları için çevre dostu bir malzeme olarak kabul edilmektedir. Ayrıca ağaç kesme artıklarının kullanılması da ormanların korunmasına yardımcı olabilir. Sürdürülebilir bir yaşam için ilk tercihtir.

6) Çok hafif

Suntanın ahşaptan daha hafif bir malzeme olduğunu söyleyebiliriz. Bu özellik mobilyaların taşınmasını ve monte edilmesini kolaylaştırır.

7) Neme ve korozyona (çürümeye) karşı dayanıklı


Sunta levhanın neme dayanıklı ve korozyon önleyici özelliklere sahip olduğuna dikkat edilmelidir. Bu özelliği sayesinde mobilyaların uzun ömürlü olmasını sağlar. Yonga levhayı evinizin veya iş yerinizin birçok alanında kullanabilirsiniz.

Yonga levhanın kullanım alanları nelerdir?

Günümüzde yonga levhadan yapılan mobilyalara pek çok yerde rastlamak mümkündür. Bu malzemenin çok geniş bir kullanım alanı vardır. Hangi ürünlerde yonga levha bulunur sorusuna cevap arıyorsanız, sizin için listeleyelim:
Dolap, raf, masa, sandalye, yatak başlığı ve benzeri ürünlerin üretiminde kullanılan yonga levha, ev tasarımında da önemli bir malzeme haline geldi.
Ayrıca duvar kaplamaları, tavanlar, döşemeler, çatı kaplama malzemeleri, döşemeler, kapı ve pencere çerçeveleri ve benzeri ürünlerin üretiminde de kullanılmaktadır. 

Ahşap palet yapımında da kullanılır. Ürünlerin taşınması ve depolanmasında kullanılan yonga levha, sipariş edilen mobilyaların şehirlerarası nakliyesinde de dikkat çekmektedir.

Yonga levha, duvar panelleri, raf sistemleri, dekoratif kutular, çerçeveler, armatürler ve benzeri ürünlerde sıklıkla tercih edilen malzemedir.

Kolayca yerleştirilebilir ve dekore edilebilir.

Mobilyalarda yonga levha kullanmanın faydaları nelerdir?

Mobilya için yonga levha malzemesinin nasıl seçileceği konusunda sorularınız varsa burada yonga levhanın avantajları hakkında en önemli bilgileri sunuyoruz. Evinizi tasarlarken sunta seçerken aşağıdaki avantajlardan yararlanın:
Sunta masif ahşaba göre daha ucuz bir malzeme olduğundan evinizin iç mekanını tasarlarken ekonomik bir seçim yapabilirsiniz. Yonga levha yüksek sıcaklıklarda sıkıştırıldığı için masif ahşaba göre daha dayanıklı bir malzeme olup mobilyaların uzun süre dayanmasını sağlar. Ahşap damarlı boyanabilen veya boyanabilen bir yüzeye sahip olduğundan mobilyalar farklı tarz ve desenlerde tasarlanabilmektedir. Neme ve çürümeye karşı dayanıklılık özelliği sayesinde mobilyalarınızın temiz kalmasını sağlar. Yangına dayanıklı yapısı sayesinde ev kazalarının önüne geçilebilir. Yonga levha ses emici bir mobilya malzemesi olduğundan kalabalık evlerde konforlu yaşam için ilk tercihtir. 

Sunta ve masif ahşap arasındaki fark nedir? 

Mobilya üretiminde kullanılan yonga levha ile ahşap arasında zaman zaman karşılaştırmalar yapılmaktadır. Mobilya seçerken karışıklıklar yaşanabilir. Müşteriler evlerinde kullanacakları ürünleri seçerken genellikle masif ahşap mı yoksa sunta mı seçmeleri gerektiğini merak ediyorlar.
Sunta ve sert ağaç arasındaki farkları açıklayalım. O halde sunta mobilya seçiminde size yol gösterecek bilgilere ulaşmanızı kolaylaştırmaya yardımcı olalım.
Sunta mobilyaların maliyeti masif ahşap mobilyalardan daha azdır. Ahşabın damarı pürüzsüz bir görünüme sahiptir, dolayısıyla masif ahşap kadar doğal görünmez. Mobilyalarda sınırsız renk seçeneği için yonga levha en iyi seçim iken masif ahşapta renk seçenekleri sınırlıdır. Yüksek sıcaklıklarda preslenen yonga levha neme ve çürümeye karşı daha dayanıklıdır ancak masif ahşap bu direnci sunmaz. Sert ağaç ağırdır ve yonga levha gibi taşınması sakıncalıdır. Masif ahşap, yangın güvenliği açısından yonga levha kadar korunmaz.

Sunta nedir sorusuna kapsamlı cevap bulabileceğiniz bir yazı
Yazıyı Paylaş:

Diğer Yazılar